Please reload

Nejnovější příspěvky

Načasujte si své aktivity chytře!

January 25, 2019

1/2
Please reload

Nejlepší příspěvky

Podnikání je časožrout. Ve start-up akcelerátoru zmoudříte

March 4, 2018

Vypůjčuji si trefný titulek od svého svěřence z jednoho start-up akcelerátoru.  Je neděle večer, připravuje se na poslední prezentaci před porotou. Posílá mi návrh své prezentace. Vše výborné, jen na poslední stránce čtu několik hesel ze kterých vnímám spíše skepsi než dobrý pocit z velkého kusu odvedené práce. „Podnikání je časožrout,“ Trpělivost, vše není hned.“ „Stanovit cíle, plánovat, hledat řešení, vyhodnocovat, makat, makat, makat.“ či „Každý ví nejlíp, jak bych to měl dělat.“ Je neděle večer, lehká únava po tvůrčím víkendu.  Asi je tomu tak i u něho, říkám si.

 

V podnělí ráno však s odstupem užasnu. že on vlastně zmoudřel. Každá jeho věta má svou hloubku. Hloubku intenzivního poznání, že chci-li uspět, tak vážně to nebude jednoduché, snadné a jen otázkou okamžiku. Dochází mi, že jestli se můj svěřenec během 3 měsíců akceleračního programu něco naučil tak, že se naučil maximum možného o sobě samém. Že je vhodné plánovat. Že musí dělat i méně příjemné věci, že se musí soustřeďovat na podstatné. Neocenitelná škola života, kterou mu manažerské či podnikatelské kurzy neposkytnou. Intenzivních 100 dnů akcelerátoru však ano.

 

Že si umí sestavit testovací dotazník, marketingový plán, spočítat cenu svého produktu, je až druhotné ve srovnání s tím, co se naučil sám o sobě. Má můj obdiv, že tím prošel a takto upřímně vše reflektoval. Vím, že je posílen a bude další nástrahy podnikání zvládat lépe.

 

Až lituji, že jsem jeho prezentaci nedostala už ve čtvrtek večer. To jsem se připravovala na prezentaci o začátcích podnikání pro skupinu odvážných žen. Na poslední stránku zcela mimo právní a finanční informace píši hesla jako:

Zdvojnásobte odhad času k cíli.

Mějte své kolejnice v sobě.

Odvaha, rozum a disciplína vedou k cíli.

Ani jsem netušila, že se se svým svěřencem tak shodnu.

 

Současně to píšu jako výzvu pro všechny ostatní - nevzdávejte, se špatné pocity, pocity rezignace a zmaru mohou přijít a většinou i přijdou, ale s vhodnou podporou okolí je vše možné zvládnout.

 

Zkrátka a jednoduše - podnikání je časožrout. Naučíte se, co zatím ani netušíte. Rozhodnout se o něčem, kde nejste specialista. Leč máte svou hmotnou odpovědnost, tak rozhodnutí nepřenesete na jiného. Spoustu věci za vás opravdu nikdo neudělá. Musíte si tím projít sami. Učíte se činnosti pro někoho samozřejmé, jen pro vás zatím ne. Jste controller, co vyhodnocuje kroky minulé, technik / specialista, co poskytuje službu v přítomnosti i manažer, co rozděluje správné činnosti správným lidem. V neposlední řadě podnikatel vizionář, který má stále předvídat budoucnost a reagovat předvídavě na vývoj trhu.  Hodně rolí na jednu jedinou osobu v jeden moment.

 

Podnikání je také obrovský výdej mentální energie.  Kdo v momentě zahájení podnikání má dobré a podporující rodinné zázemí, ten má bezesporu výhodu. Jinak to chce obrovskou vnitřní vytrvalost a odolnost vůči kradmým i výrazným poznámkám o tom, že to dotyčná sama nezvládne. Pro svou příští prezentaci si doplním poznámku i o rodinném zázemí. Je obrovskou vzpruhou i osvěžením, když nás někdo na podnikatelské cestě s láskou podporuje a opravdu v nás věří.
 

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Následujte nás
Please reload

Hledání podle štítků
Please reload

Archiv
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square